ABOUT US
About SSJ & Mission
Annual Report
Faculty and Staff
Little Explorers Preschool
School Board
School Security
History
Archdiocese of Philadelphia
ADMISSIONS
Request Information or Tour
Admissions Process
Continuous Enrollment
Continuous Enrollment Agreement
Opt-Out Form
Financial Aid
CARES (Before & After School Care)
CARES ON LINE REGISTRATION FORM
Health Emergency Information Form
Tuition Payments and Scrip
Testimonials
FAQs
ACADEMICS
Academic Overview
Teachers & Classrooms
Academic Support
Academic Enrichment
Specials
ACTIVITIES
Spring Musical
Spring Musical Registration
Cast & Parent Contracts
Summer Camps
Summer Camp Registration
SSJ Theatre Jr. Fall Musical
Student Activities & Clubs
Service Opportunities
CYO Sports
8th Grade Class
SUPPORT US
Annual Fund
EITC Program
Fundraising
Volunteer
Logo Wear
EMPLOYMENT
|||
Parents
Calendar
Alumni
Church
PARENTS
CALENDAR
ALUMNI
CHURCH
HOME
Facebook
Custom Social Media
Phone
Search
Search
ABOUT US
About SSJ & Mission
Annual Report
Faculty and Staff
Little Explorers Preschool
School Board
School Security
History
Archdiocese of Philadelphia
ADMISSIONS
Request Information or Tour
Admissions Process
Continuous Enrollment
Financial Aid
CARES (Before & After School Care)
Tuition Payments and Scrip
Testimonials
FAQs
ACADEMICS
Academic Overview
Teachers & Classrooms
Academic Support
Academic Enrichment
Specials
ACTIVITIES
Spring Musical
Summer Camps
SSJ Theatre Jr. Fall Musical
Student Activities & Clubs
Service Opportunities
CYO Sports
8th Grade Class
SUPPORT US
Annual Fund
EITC Program
Fundraising
Volunteer
Logo Wear
EMPLOYMENT
Teachers & Classrooms
ACADEMICS
Academic Overview
Teachers & Classrooms
Academic Support
Academic Enrichment
Specials
Links
Room PreK 3 - Mrs. Mary Kinka
Room PreK 4 - Mrs. Musumeci
Room PreK 4 - Ms. Mary Pat Mauer
Room K1 - Mrs. Danielle Land
Room K2 - Mrs. Diane Glatts
Room 1 - Mrs. Christina Clarke
Room 11 - Mrs. Kathy DiFlorio
Room 2 - Miss Kelly Hilbert
Room 12 - Miss Lorianne Stenson
Room 3 - Mrs. MaryKate Schreiber
Room 13 - Miss Giana Buoni
Room 4 - Mrs. Jennifer Dixon
Room 14 - Mrs. Christy Farrell
Room 5 - Mrs. Michele Kelly
Room 15 - Miss Kathleen Whoriskey
Room 6 - Mrs. Lucia Biddle
Room 16 - Mrs. Bernadette Langdon
Room 7 - Mrs. Victoria Smith
Room 17 - Mrs. Nancy O'Toole
Room 8 - Miss Louisa Ikena
Room 18 - Miss Dakota Graham
Honors Math - Mrs. Susan Mobile
Spanish - Mrs. Julia King
Technology - TBA
Library - Mrs. Jan Battista
Art - Mrs. Stephanie Leicht
Music - Miss Jennie McIntyre
Physical Education - Mrs. Michelle Fasano